Kulinarna podróż do Włoch bez wychodzenia z domu

kamien-do-pizzy

Jedni preferują cienki spód, inni dużą ilość dodatków. Są też i tacy, którzy lubią spożywać ją w wersji na słodko. Pizza to tradycyjny placek znany od setek lat, który zawsze jest niezwykłą podróżą kulinarną w kierunku Włoch.

Mąka, czasem semolina, woda, oliwa, drożdże, sól, odrobina cukru. To najczęściej wykorzystywane składniki do przygotowania pizzy. Jednak dla osiągnięcia idealnego włoskiego smaku, niezwykle ważny jest sposób jej pieczenia. W warunkach włoskich do jej wypieku służą specjalne piece, opalane drewnem. Tradycyjna blacha w żaden sposób ich nie zastąpi. Gdzie szukać zatem rozwiązania?  

Pizza pieczona na kamieniu

Kamień do pizzy równomiernie nagrzewa się, dzięki czemu bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę na całej swojej powierzchni. Stała temperatura rozprowadza ciepło po całej pizzy i wchłania wilgoć z ciasta. Efekt jest zbliżony do warunków, które panują w typowym piecu. Po upieczeniu ciasto jest bardzo chrupiące, a spód pizzy idealnie zarumieniony. Pieczenie pizzy na kamieniu trwa ok. 5 min. Umożliwia w warunkach domowych przygotować prawdziwą włoską pizzę.

Kamień do pizzy – praktyczne wskazówki

– Przed każdym użyciem kamień należy podgrzać w piekarniku, pamiętając o tym, aby nie wkładać zimnego do nagrzanego piekarnika.

– Kamień nie lubi gwałtownych zmian temperatury, np. kontaktu z zimną wodą, czy z zamrożonymi potrawami.  

– W trakcie pieczenia kamień nabiera bardzo wysokiej temperatury, dlatego po każdym użyciu wymaga dokładnego wystudzenia.

– Utrzymywanie w czystości kamienia wymaga usunięcia pozostałości z pieczenia i przetarcia go wilgotną ściereczką.

Zastosowanie kamienia jest bardzo szerokie. Na kamieniu można piec nie tylko włoski przysmak, ale także chleb, bagietki i wszelkiego rodzaju bułki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz